duminică, 25 ianuarie 2026

Aplicații-masa atomică, număr moli-clasa a VII a Chimie

1.Care este numărul de moli reprezentat de 124 grame fosfor?

Ap=31 unitați

1mol P............................31 g

X moli P.........................124 g

X=124 x 1 mol/31 g=4 moli P

2..Cât cântăresc 6 kilomoli de clor?

1 mol Cl................35,5 g

6000 moli Cl...........X

X=6000 moli x 35,5 /1 mol= 213 000 gCl, 213 Kg Cl

1 kilomol=1000 moli

3.Câți  atomi sunt într-o monedă de cupru cu masa de 6 grame?

1 mol Cu ..........................64 g

1 mol Cu .......................6,022 x 1023 atomi Cu  rezultă că

64 g Cu ..................6,022 x 1023 atomi

6 g Cu......................X

X=6 g x 6,022 x1023 atomi/64  Cu = 0,56 x 1023 atomi , 56 x 1021 atomi

 

 

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu