duminică, 18 ianuarie 2026

Învelișul de electroni-clasa a VII a Chimie

 Este spațiul  din jurul nucleului în care se rotesc electronii.

Caracteristicile electronului: masa=9,1 x 10-31 kg, sarcina electrică =-1,6 x 10 -19 C (Coulombi)

simbolul=e-

Învelișul electronic are  7 straturi numerotate de la nucleu spre exterior cu cifre :1...7, sau cu literele: K,L,M,N,O,P,Q.

     -într-un atom electronii tind să ocupe pozițiile cele mai stabile, cu energia cea mai mică.

     -energia straturilor crește de la nucleu spre exterior.

-numărul maxim de electroni de pe un start este dat de formula: nr max.e-=2n2

Atomul este neutru din punct de vedere electric, rezultă că numărul protonilor=numărul electronilor într-un atom.

Configurația electronică=aranjamentul electronilor pe straturi, iar ultimul strat numit strat de valență este incomplet la unele elemente, electronii ultimului strat numindu-se electroni de valență.

Exemplu:

-stratul K, n=1, nr max e-=2n2=2 x12=2 electroni

-stratul L, n=2, nr.max.e-= 2n2=2 x 22=8 electroni

-stratul M, nr.max.e-=2 x 32= 18 electroni

-stratul N, nr.max.e-=2 x 42= 32 electroni

- straturile O,P,Q nu ajung la numărul maxim de electroni.

Reguli de ocuparea a straturilor de electroni:

1.Straturile se completează începând cu startul K

2.Pe un strat nu pot exista mai mult de  numărul maxim de electroni.

Exemple:

Hidrogen, H are Z=1 : K=1e-

Heliu, He are Z=2: K=2e-

Structurile care conțin doi electroni pe stratul K și pentru care acesta este ultimul strat=structuri stabile de dublet.

Litiu, Li are Z=3: K=2e- L=1e-

Sodiu, Na are Z=11, K=2e- L=8e- M=1e- (straturile K,L-straturi complet ocupate, M-în curs de completare).

Structurile care conțin opt electroni pe ultimul strat=structuri stabile de octet.

Neon, Ne are Z=10: K=2e- L=8e-

Argon, Ar are Z=18: K=2e- L=8e- M=8e-

Fiecare element din Tabelul periodic al elementelor are un electron în plus față de elementul anterior numit  electron distinctiv.

Exemple:

Aluminiu, Al are Z=13: K=2e- L=8e- M=3e (al 13-lea electron-este distinctiv).

Siliciu, Si are Z=14: K=2e- L=8e- M=4e ((al 14-lea electron- este distinctiv).

 

 

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu